Rusofobia i rusofilia czyli takie tam o Rosji, Rosjanach,Wschodzie i Polsce

Myślę sobie, znaczy myśli różne mi się po głowie przewalają.
I by się tak przewalały pewnie długo (jak na inne tematy), bo ostatnio tekstowo bezpłodny totalnie jestem, ale piękne zdanie usłyszałem, które mnie urzekło ale i zastanowiło.

Zadzwoniła pewna pani do Klubu Trójki dzisiejszego, Białorusinka i powiedziała:

Polacy mają wspaniałą słowiańską duszę, ale się bardzo tego wstydzą.

Audycja była o temacie ostatnio modnym, o zapalaniu zniczy 9 maja na grobach żołnierzy radzieckich (bo przecież nie tylko rosyjskich), ale o tym pisać nie chcę, nie chcę rozważać, czy Kaczyński rusofobem jest/był, a Komorowski rusofilem, a Tusk agentem FSB, tym niech się w Salunie 24 zajmują.

Mnie interesuje coś innego, te zapewnienia, że Polacy nie potrzebują pojednania z Rosjanami,że wszystko jest dobrze, że nie ma problemów, że jak krytykujemy, to tylko władzę.

Ja dostrzegam coś innego od zawsze, takie dziwne podejście polskie do innych narodów, jest to taka pogarda pomieszana z politowaniem wobec narodów ogólnie mówiąc wschodnich, właściwie u nas Rosjan, Białorusinów, Ukraińców, ale i np. Czechów, nie wspominając już o Rumunach czy Cyganach traktuje się jako gorszych.

O ile np. Niemców niektórzy się boją, ale są urzeczeni niemieckim Ordnung, kulturą, autostradami, Amerykanów się kocha, im podlizuje lub w ogóle traktuje jako lepszy świat tę całą Amerykę, to Ruskie służą jako egzemplum barbarzyństwa, pijaństwa, prymitywizmu itd

I troszkę dziwi mnie to gadanie o dobrych Rosjanach i złej władzy, bo de facto gremialnie Polacy wcale tych Rosjan za takich dobrych nie uważają, są pełni uprzedzeń i co gorsza nie znają. I nie piszę o innych tylko,siebie uważając za jakiś wyjątek.

Bo przyznam się, że jak większość, jestem w sprawie Rosji ignorantem, o ile jeszcze historię Rosji znam dobrze, bo lata tem,u roczytywałem się w książkach historycznych i biografiach różnych jej władców, to juz np. na polu kultury jestem cienias.

Ale co tam ja, widzicie często filmy rosyjskie w kinach?

I nie mówię o małym studyjnym kinie, widział kto taki film w multipleksie?
Potraficie wymienić jakiegoś reżysera rosyjskiego poza Eisensteinem, Michałkowem i Tarkowskim?
Wiele książek rosyjskich jest na listach bestsellerów w Polsce?
Znamy rosyjską muzykę? Słyszeliście kiedyś poza Tatu jak ktoś w polskich radiostacjach śpiewa po rosyjsku np. na rockowo?

Jak człowiek czyta, że dawniej Wysocki, Okudżawa bywali w Polsce znali naszych artystów i była jakaś wymiana kulturalna, to teraz mam wrażenie, jest gorzej.

Rosja nie znaczy dla nas wiele, podejrzewam, że też współczesna kultura polska nie jest znana w Rosji.

Inna sprawa, ilu Polaków zna (nie ma wrażenie, że zna) język rosyjski, ja pamiętam, że u mnie w klasie w liceum na 30 osób dobrze umiała „ruski” (no bo tak się gada) jedna osoba (dla jasności nie ja)

Kolejna rzecz: nie wiem, jak wy, ale ja w Rosji nie byłem nigdy,fakt, że z racji zawodu i zainteresowań jak jadę za granicę, to za Odrę, ale w ogóle nie znam Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy itd i podejrzewam, że większość młodych Polaków tyż nie. Tu dochodzi jeszcze utrudnienie w postaci wiz.

Nie ma co ukrywać, moim zdaniem Polska, polskie media, polska kultura jest niestety prowincjonalna, jest zainteresowana tylko sobą a popkultura jest nawet nie zwesternizowana, ale li tylko zamerykanizowana.

I te wszystkie gadki, że my kochamy Rosjan a oni nas, a źli są Tusk i Putin, nie do końca odpowiadają prawdzie.

Co my tak naprawdę wiemy o Rosji poza tym, że chleją?
Tylko mi nie gadajcie o Dostojewskim.
Znam.
Nie wszystko ale znam, jak i Turgieniewa i Tołstoja. I Bułhakowa.
Ale to nie powód do chwały, każdy w miarę oczytany w literaturze musi ich znać (ha, czy są pisarze polscy, których każdy oczytany w literaturze nie-Polak musi znać? Myślę, że wątpię)

Reklamy

Tagi: ,

Komentarze 23 to “Rusofobia i rusofilia czyli takie tam o Rosji, Rosjanach,Wschodzie i Polsce”

 1. docent stopczyk Says:

  wiesz, dla przeciętnego Polaka Rosjanie, Białorusini i Ukraińcy to „ruskie”. jedna swołocz. tacy ludzie nie dostrzegają ewidentnych różnic pomiędzy tymi narodami, a co dopiero jakichś niuansów.

  wyższość z jaką co niektórzy traktują traktują tych „ruskich” wg mnie wynika z kompleksów. Polacy nie potrafią zaakceptować swoje „środkowoeuropejskośc”i. nie jesteśmy w klubie państw zachodnich, ale bardzo chcemy być równi Francji, Anglii, Niemcom. z drugiej strony Polacy odrzucają tradycje Europy Środkowo Wschodniej, co wg mnie jest skutkiem/dziedzictwem zaborów. głosy Giedroycia, Kłoczowskiego, czy Miłosza to takie wołanie na puszczy.

  nie widzimy w EŚ-W wspólnoty narodów, a tylko to co „nasze”. Polska od morza do morza, oddajcie nam Lwów i Wilno itp. kieszonkowy imperializm 🙂 i stąd chyba wynika lekceważenie mniejszych narodów. Czesi – Szwejki-Pepiki, Słowacy? a co to za naród? Ukraińcy – rezuny z czarnymi podniebieniami, Białorusini? tępe chłopstwo. Litwini? powinni nam na kolanach hołd składać i w zębach Wilno i Kowno przynieść nas Jasną Górę. jedynie Węgrzy to „bratanki”. ale Morskie Oko chcieli zabrać 😉

  ja osobiście nie muszę się z nikim jednać. ani z Niemcami ani z Rosjanami, ani z Ukraińcami. jak jest wola to ludzie zawsze się dogadają, wbrew fanatykom z jednej czy drugiej strony.

 2. docent stopczyk Says:

  a ha. wczoraj dostałem album „Ostatni tabor” z fotami Romów z Lubelszczyzny. Lata 60. niesamowite fotografie.

 3. Anonim blee Says:

  !!

  nie wiem czy udało mi się wkleić, ale tyle wiem o ruskiej muzyce, przynajmniej tyle słyszałam w radio.

  Jak chodziłam do szkoły (kiedyś, kiedyś) jedna taka Kaśka założyła koszulkę z napisem na piersiach: NIE LUBIĘ RUSKICH

  a na plerach:

  PIEROGÓW

  Wyleciała ze szkoły. Od lat mieszka w Stanach. NIe wiem, czy je pierogi….

 4. grześ Says:

  Doc&Dorcia, za chwile odpowiem, alem dopiero wrócił do domku, zmęczony i głodny:)

 5. grześ Says:

  Doc, no ludzie się dogadają, ale by się dogadać muszę się poznać.

  Moim zdaniem częstym (acz nie jedynym) powodem wielu uprzedzeń jest ignorancja i nieznajomość świata/ludzi/innych narodów.

  Zgadzam się, że Polacy maja taką zbiorową opinię (negatywna lub pogardliwą, w najlepszym razie pobłażliwą) wobec sąsiadów ze Wschodu, z Bałkanów, wobec Rumunów czy Bułgarów.

  To jest i w języku i w mentalności, często jak cuś, co tkwi w języku, to nawet ludzie nie za bardzo zdają sobie sprawę, że to niefajne jest, im się wydaje, że to normalne są słowa, a one sa nacechowane negatywnie.

  Choć też taka postawa bywa, że te narody wschodnie mniejsze jakoś niektórzy lubią, ale wobec Rosjan już negatywnie nastawieni są.

  pzdr

 6. grześ Says:

  Dorcia, jaka muza:)

  I ten wokalista:)

  A ta Kaśka chyba nie za tę koszulkę wyleciała?

  W stanach to pierogów pewnie ruskich dobrych nie ma, zresztą co do pierogów jestem totalnym i zaprzysięgłym konserwatystą, znaczy najlepsze moja mama robi:)

  A z muza rosyjską kojarzy mi się niesłychanie zabawny teledysk, co max kiedyś wrzucił, jakiś rosyjski band, Maksiu, jak tu zajrzysz, to prosimy:)

  A ode mnie tymczasem poważniejsze klimaty:

 7. docent stopczyk Says:

  grzesiu

  u nas Rumun = Rom, a tymczasem Rumowi bliżej do Francuza niż Cygana.

  w ogóle Cyganie to ciekawy temat. i to jak ich się traktuje np na Słowacji czy w Czechach, a jak na Bałkanach, gdzie wpływ społeczności romskiej na muzykę jest niepodważalny, o czym każdy kto słuchał choćby Bregovica powinien wiedzieć 🙂

  wiesz, mój pradziadek urodził się w Kijowie, dziadek na Białorusi dzisiejszej. ojciec już w Polsce, koło Białegostoku, ja na Mazowszu.

  za Stasiukiem wyznaczyłem sobie taki krąg osobisty. wbiłem cyrkiel w moją obecną lokalizację, a drugie ramię oparłem o moje rodzinne miasteczko i mi wyszło, pół Polski, kawałek Białorusi i spoty kawałek Ukrainy 😛

 8. docent stopczyk Says:

  a na Ukrainie na nasze ruskie mówią polskie 😉

  muza? na Ukrainie/Białorusi/w Rosji jest w ciul zajebistej muzyki. świetni muzycy, ale tam, w odróżnieniu od Polski, edukacja muzyczna zawsze była najwyższej próby

 9. grześ Says:

  Niezłe, ale za spokojne:)

  Nie masz cuś stamtąd bardziej energetycznego?

  Takiego w sam raz na ukojenie:)

  O Cyganach to już dawno miałem cuś poczytać i się dokształcić, kolejny temat, na który wiem mało, a chciałbym wiedzieć więcej.

  A to utożsamianie Rumunów z Cyganami, fakt, jest częste.

  Choć z drugiej strony Rumunia ważna w ich historii była, no i obecnie chyba liczbowo ich tam najwięcej, procentowo to chyba na Słowacji.

 10. lagriffe Says:

  grzesiu,
  to ze w Polsce nie ma kina Rosyjskiego wynika z monopolu światowego kina amerykańskiego. Kina całego wiata są ze sobą w pewien sposób połączone, zaweiraj umowy z majrosami ( duże firmy filmowe) i kupują to, co się sprzeda.
  a że sprzedaje się amerykańki syf, no co robić.
  Zresztą nie ma dziś aż tak wielu genialnych filmów rosyjskich.
  Książki – to podobna sytuacja.
  A radio to już w ogóle czysta masakra – playlisty robione według gustów najniżeszego wspólnego mianownika.
  nie ma co się oszukiwać, sprzedawcy i markieting rządzą światem.

 11. grześ Says:

  Lagriffe, racja, miałem zaznaczyć w tekście, ale nie da się napisać wszystkiego, bo tekst by był nieznośny, no ale na szczęście są komentatorzy.
  Bo masz rację, tak jak kina rosyjskiego w polskich kinach (z wyjątkami) mało jest kina niemieckiego, angielskiego, francuskiego (acz bywają), hiszpańskiego, nie wspominam już o rumuńskim (obecne bardzo cenione w Europie i na festiwalach), węgierskim, portugalskim czy austriackim.

  Trochę lepiej jest z czeskim, bo to kino w miarę popularne jest u nas.

  Króluje za to albo amerykańskie badziewie albo swojskie badziewie.
  Co do kina royjskiego, to akurat z tego, co podczytuję w róznych miejscach, to akurat kino ostatnich lat rosyjskie (w tym i to komercyjne) cenione i w miare popularne jest.

  Ja polecam ze swojej strony „Powrót” (reżysera nie pamiętam, a googlować mi się nie chce:))

 12. Sosenka Says:

  Witaj, Grzesiu 🙂
  Do Rosjan nic nie mam jako ludzi. Generalnie nie mam nic do ludzi, chyba że ktoś wchodzi na moje podwórko i się tu zaczyna rządzić. Uczę się sama rosyjskiego, mam płytę z pieśniami, Okudżawa etc., a moja znajoma poleciła mi doskonałe kryminały ruskie sprzed I wojny.

 13. szosze Says:

  a ja jestem rusofilem. i do pisarzy, których wymieniłeś powinieneś dodać Gogola.

  no i „Spaleni słońcem” i „Rosyjską arkę” z filmów polecam.

  Jerofiejew o naszej postawie względem Rosjan świetny esej napisał: http://new-arch.rp.pl/artykul/55544_Gdybym_byl_Polakiem.html

 14. szosze Says:

  +

 15. grześ Says:

  Tomku, dzięki za filmiki, posłucham i obejrzę:) niebawem.

  Gogol?

  Dobrze, że mój ulubiony Jarecki do mnie nie zagląda, bo on chyba Gogola lubi bardzo, a ja Gogola nie znam.

  Nic a nic.

  Ignorancja.

  A poza tym ostatnio znowu nie mogę czytać…

  Chyba że gazety albo w necie (o tym, co w necie można przeczytać, zapraszam późnym wieczorkiem, dojebiemy lewakom znaczy:))

  Pozdrufka serdeczne jak zwykle.

 16. grześ Says:

  Sosenko, o jaka miła niespodzianka 🙂
  Rosyjskiego dawno temu się uczyłem, a właściwie nie uczyłem, czego żałują.

  7 lat mieć język w szkole i nic nie umieć, to trza byc antytalentem 🙂

  pzdr i zapraszam częściej.

  Aaaa, i zdajcie relację z Rzeszowa, jak było na spotkaniu, bo raczej nie dotrę.

  W starej Drukarni byłem z raz, sympatycznie było i dobre drinki piłem:)

 17. grześ Says:

  Tomku,a oczywiście o filmach tylko słyszałem miast oglądać je:)

  pzdr

 18. szosze Says:

  a jeszcze coś

 19. lagriffe Says:

  Pniewaz o Rosji to troche rosyjskiego tekstu w zupelnie innej sprawie. ale w pewnych miejscach bardzo ciekawy punkt widzenia.
  grzesiu wybacz, ze w tym watku.
  Taрac Иваненко.
  > Летчик Гражданской Авиации с 30-ти летним стажем
  > Специально для радио Свобода.
  > London .
  > 16.04.2010 11:49
  > Ложь – вещь, противоположная правде, но связанная с последней
  > неразрывными узами: если соединить большую правду с маленькой ложью,
  > то получим большую ложь. Почему разбился самолет президента Польши?
  > Окончательные выводы, которые с помощью прессы будут донесены до наших
  > ушей, сделает следствие. Это и будет большая ложь, поскольку к 90%
  > правды нам прицепят 10% интерпретации. Попробуем отделить мух от
  > котлет, а зерна от плевел.
  > Политика.
  > Отношения между Россией и Польшей — двумя славянскими нациями, одна из
  > которых проиграла битву за гегемонию благодаря своей анархии, а другая
  > раздавила первую благодаря самодержавию — последние лет триста были
  > как нельзя скверны. Российская власть поляков резала, вешала, ссылала
  > в Сибирь и переманивала на свою сторону. Была только одна вещь,
  > которую российская власть не делала: она поляков не ненавидела.
  > Народы никогда не ненавидят тех, кого они покорили. Они ненавидят
  > тогда, когда покорили их.
  > Все изменилось с Путиным: в действиях Кремля все очевидней стала тема
  > какой-то мелкой, пакостной ненависти к бывшим колониям. К Польше,
  > Грузии, Украине. 4 ноября – крайне сомнительная дата, когда поляков
  > якобы выгнали из московского Кремля, вдруг, через четыреста без малого
  > лет после давно забытого события, была объявлена общенациональным
  > праздником, да еще не каким-нибудь, а, в лучших традициях двоемыслия,
  > Днем примирения и согласия.
  > Потом был неприятный случай с избиением польскими хулиганами детей
  > российских дипломатов. Было такое впечатление, что в Кремле перепутали
  > значение слова <>. Империя – это когда Суворов топит предместье
  > Варшавы в крови. А когда специально обученные люди бьют дипломатов на
  > московских улицах — это не империя. Это шпана.
  > Но, конечно, самым главным вопросом в отношении двух стран оставалась
  > Катынь. Российская власть вела себя с родственниками погибших поляков
  > так же нагло, как с родственниками врачей, раздавленных
  > вице-президентом ЛУКОЙЛа на Ленинском проспекте.
  > В 2006-м Главная военная прокуратура отказала родственникам
  > расстрелянных и даже отказалась предоставить в суд материалы дела,
  > заявив, что большинство из 183-х томов имеют гриф <>. В
  > октябре 2008-го им отказал Хамовнический суд, а в январе 2009-го –
  > Верховный суд РФ. Тогда родственники обратились в Страсбург, и Главная
  > военная прокуратура прислала туда совершенно изумительную бумагу, из
  > которой следовало, что ей, прокуратуре, еще никто не доказал, что в
  > Катыни когда-то кого-то расстреливали. (< получить информацию относительно выполнения решения по расстрелу
  > конкретных лиц, так как все записи были уничтожены и восстановить их
  > невозможно>>.)
  > Параллельно с этим подконтрольные Кремлю СМИ вели наступление по двум
  > направлениям. Российским читателям внушали, что, во-первых, вопрос о
  > том, кто расстрелял поляков, <>, призывали не < ярлыков>> и <> на тему, кто же, мол, все-таки
  > расстрелял польских офицеров, Сталин или Гитлер. Во-вторых, пиарщики
  > Кремля настаивали, что Катынь — это историческое возмездие за
  > красноармейцев, уморенных в лагерях военнопленных после войны с
  > <>.
  > В интервью Натальи Нарочницкой <>, опубликованном
  > накануне визита Путина в Польшу и вызвавшего в Польше небывалый
  > скандал, было даже сказано, что эти лагеря послужили для немцев
  > прототипом концлагеря. То есть, во-первых, мы поляков не убивали,
  > во-вторых, было за что.
  > И вдруг, весной 2010-го, все это, как по команде, кончилось. По
  > телевизору вместо Нарочницкой показали <> Вайды, а Путин поехал
  > в Катынь вместе с Дональдом Туском.
  > Что произошло?
  > Ответ на этот вопрос легко даст тот, кто прочтет The Wall Street
  > Journal за 8 апреля 2010 года – то есть на следующий день после
  > посещения Путиным и Туском Катыни.
  > < энергетики собрались на конференцию по сланцевому газу, спонсорами
  > которой выступили Chevron, ExxonMobil и Halliburton. Газовые гиганты
  > США начнут разведочное бурение сланцевого газа в Польше в ближайшие
  > несколько недель. В случае их успеха энергетика Польши, ее
  > экологические проблемы и даже внешняя политика могут полностью
  > измениться>>.
  > Вот, собственно, ответ на вопрос. Вся новая имперская политика России
  > строилась на том, что у нас есть наш мирный Газпром, и мы трубу нашего
  > мирного газопровода воткнем полякам в то же место, что и украинцам.
  > А весной 2010-го в Кремле резко поняли, что сланцевый газ покончил с
  > мирным газопроводом и что, если не принять мер, то, возможно, это
  > Польша будет экспортировать газ в Европу. И что руководство Польши
  > надо срочно переманивать на свою сторону, потому что вопрос о добыче
  > сланцевого газа в Польше – разумеется, политический и очень сильно
  > зависит от того, какая партия выиграет следующие выборы.
  > <> Леха Качиньского, ярого националиста,
  > популиста, антикоммуниста, человека, для которого Катынь — его личная
  > боль и который каждую годовщину лично приезжает в Катынь с частным
  > визитом. Или <> Дональда Туска, рационального
  > прагматика, который готов дружить со всеми, кроме, разумеется,
  > президента Качиньского — потому что эти двое друг с другом даже не
  > разговаривают.
  > И за три дня до дня памяти жертв Катыни два премьера – Путин и Туск –
  > поехали в Катынь. Они приехали специально за три дня, чтобы не
  > приглашать президента Качиньского и иметь возможность его опередить.
  > Техническая часть.
  > Таким образом Изначально руководством России задача ставилась простая
  > – сорвать мероприятие в Катыни. А для этого надо было не допустить
  > Качиньского до места, заставить его самолет приземлиться в любом
  > другом месте, откуда он не смог бы добраться вовремя. Убивать поляков
  > никто не собирался. Во всех СМИ активно муссируется, как диспетчеры
  > предлагали полякам лететь в Минск еще куда-то. Но полякам и в этот раз
  > надо было опять в Смоленск.
  > Для того, чтобы сорвать посадку применили простой прием – поставили
  > фальшивый радиомаяк, который отклонял сильно самолет при посадке. Все
  > просто, как рисунок дикаря, самолет начинает заход на посадку, идет по
  > глиссаде но летчик после снижения зрительно видит, что промахивается,
  > набирает высоту и уходит на второй круг, начинаются переговоры с
  > диспетчерами, тем делают вид, что ничего не знают, второй, третий
  > заход, результат тот же, самолет уходит на запасной аэродром, все
  > мероприятие отменяется.
  > Но этому помешал туман. Зайдя по фальшивому маяку мимо взлетной
  > полосы, самолет слишком потерял высоту и летчик поздно увидел, куда
  > его привели. Самолет задел верхушки деревьев и разбился.
  > За секунды до катастрофы самолет уже находился метров на 20-30 ниже
  > полосы, там низина перед аэродромом
  > (http://www.radioscanner.ru/uploader/2010/smolensk2.gif).
  > Землю увидели, но не под собой, а перед собой. Метров через 300, перед
  > БПРМ, начали валить небольшие деревья, потом ударились о большое и
  > оторвали кусок левого крыла. Все это время они шли с набором высоты,
  > почти параллельно склону.
  > Здесь схема:
  > http://picasaweb.google.ru/Amlmtr/MWzNe … 5184606402
  >
  > http://img695.imageshack.us/i/smolenskcrashsite2.jpg/
  >
  > Обратите внимание на курс самолета. Все СМИ тщательно скрывают этот
  > факт, напирая на потерю высоты.
  >
  > Фальшивый радиомаяк выглядит так
  > http://6724.ru.all-biz.info/cat.php?oid=172788
  >
  > А еще надо вспомнить, что в тот трагический день на аэродром Северный
  > садились три самолета. Первый, ЯК-40 с журналистами благополучно
  > приземлился за 45 минут до аварии, за ним появился загадочный ИЛ-76,
  > принадлежащий ВВС, который сделал четыре круга над аэродромом и
  > улетел. Официально, сказали, что он не смог совершить посадку. На
  > самом деле, как теперь ясно, именно на этом самолете проверялась схема
  > фальшивого посадочного радиомаяка. Убедившись, что все готово к
  > провокации, Ил улетел.”
  > Но самое главное. Аэродром <> вообще не сертифицирован для
  > полетов иностранных воздушных судов. Это легко проверить. Аэродром
  > имеет код ИКАО, но не имеет кода ИАТА. Поэтому разрешение на посадку
  > на этом аэродроме (согласование полета) было выдано в нарушение всех
  > установленных российских и международных правил. Не хочу в суд,
  > поэтому сами догадайтесь, руководство какого уровня дало разрешение на
  > этот полет. Это собственно и ответ на вопрос <> Посадка
  > самолета на несертифицированный аэродром возможна лишь в одном случае
  > – аварийном. Во всех остальных случаях это абсолютно запрещено. А уж
  > сажать на российский военный аэродром ВОЕННЫЙ борт чужого государства…
  > Эпилог.
  > „Поляки были расстреляны из мести”, – накануне сказал Путин. И то, КАК
  > он это сказал, заставило меня присесть в кресло. Это был ШОК – то, КАК
  > он это сказал. Через три дня всё стало на свои места – самолёт
  > Качиньского.
  > Мера цинизма руководства ПОРАЖАЕТ.

 20. lagriffe Says:

  tutaj coś wprost z Rosji dziś dostane. Miejscami ciekawy punkt widzenia. radze przeczyytac calosc.
  Taрac Иваненко.
  > Летчик Гражданской Авиации с 30-ти летним стажем
  > Специально для радио Свобода.
  > London .
  > 16.04.2010 11:49
  > Ложь – вещь, противоположная правде, но связанная с последней
  > неразрывными узами: если соединить большую правду с маленькой ложью,
  > то получим большую ложь. Почему разбился самолет президента Польши?
  > Окончательные выводы, которые с помощью прессы будут донесены до наших
  > ушей, сделает следствие. Это и будет большая ложь, поскольку к 90%
  > правды нам прицепят 10% интерпретации. Попробуем отделить мух от
  > котлет, а зерна от плевел.
  > Политика.
  > Отношения между Россией и Польшей — двумя славянскими нациями, одна из
  > которых проиграла битву за гегемонию благодаря своей анархии, а другая
  > раздавила первую благодаря самодержавию — последние лет триста были
  > как нельзя скверны. Российская власть поляков резала, вешала, ссылала
  > в Сибирь и переманивала на свою сторону. Была только одна вещь,
  > которую российская власть не делала: она поляков не ненавидела.
  > Народы никогда не ненавидят тех, кого они покорили. Они ненавидят
  > тогда, когда покорили их.
  > Все изменилось с Путиным: в действиях Кремля все очевидней стала тема
  > какой-то мелкой, пакостной ненависти к бывшим колониям. К Польше,
  > Грузии, Украине. 4 ноября – крайне сомнительная дата, когда поляков
  > якобы выгнали из московского Кремля, вдруг, через четыреста без малого
  > лет после давно забытого события, была объявлена общенациональным
  > праздником, да еще не каким-нибудь, а, в лучших традициях двоемыслия,
  > Днем примирения и согласия.
  > Потом был неприятный случай с избиением польскими хулиганами детей
  > российских дипломатов. Было такое впечатление, что в Кремле перепутали
  > значение слова <>. Империя – это когда Суворов топит предместье
  > Варшавы в крови. А когда специально обученные люди бьют дипломатов на
  > московских улицах — это не империя. Это шпана.
  > Но, конечно, самым главным вопросом в отношении двух стран оставалась
  > Катынь. Российская власть вела себя с родственниками погибших поляков
  > так же нагло, как с родственниками врачей, раздавленных
  > вице-президентом ЛУКОЙЛа на Ленинском проспекте.
  > В 2006-м Главная военная прокуратура отказала родственникам
  > расстрелянных и даже отказалась предоставить в суд материалы дела,
  > заявив, что большинство из 183-х томов имеют гриф <>. В
  > октябре 2008-го им отказал Хамовнический суд, а в январе 2009-го –
  > Верховный суд РФ. Тогда родственники обратились в Страсбург, и Главная
  > военная прокуратура прислала туда совершенно изумительную бумагу, из
  > которой следовало, что ей, прокуратуре, еще никто не доказал, что в
  > Катыни когда-то кого-то расстреливали. (< получить информацию относительно выполнения решения по расстрелу
  > конкретных лиц, так как все записи были уничтожены и восстановить их
  > невозможно>>.)
  > Параллельно с этим подконтрольные Кремлю СМИ вели наступление по двум
  > направлениям. Российским читателям внушали, что, во-первых, вопрос о
  > том, кто расстрелял поляков, <>, призывали не < ярлыков>> и <> на тему, кто же, мол, все-таки
  > расстрелял польских офицеров, Сталин или Гитлер. Во-вторых, пиарщики
  > Кремля настаивали, что Катынь — это историческое возмездие за
  > красноармейцев, уморенных в лагерях военнопленных после войны с
  > <>.
  > В интервью Натальи Нарочницкой <>, опубликованном
  > накануне визита Путина в Польшу и вызвавшего в Польше небывалый
  > скандал, было даже сказано, что эти лагеря послужили для немцев
  > прототипом концлагеря. То есть, во-первых, мы поляков не убивали,
  > во-вторых, было за что.
  > И вдруг, весной 2010-го, все это, как по команде, кончилось. По
  > телевизору вместо Нарочницкой показали <> Вайды, а Путин поехал
  > в Катынь вместе с Дональдом Туском.
  > Что произошло?
  > Ответ на этот вопрос легко даст тот, кто прочтет The Wall Street
  > Journal за 8 апреля 2010 года – то есть на следующий день после
  > посещения Путиным и Туском Катыни.
  > < энергетики собрались на конференцию по сланцевому газу, спонсорами
  > которой выступили Chevron, ExxonMobil и Halliburton. Газовые гиганты
  > США начнут разведочное бурение сланцевого газа в Польше в ближайшие
  > несколько недель. В случае их успеха энергетика Польши, ее
  > экологические проблемы и даже внешняя политика могут полностью
  > измениться>>.
  > Вот, собственно, ответ на вопрос. Вся новая имперская политика России
  > строилась на том, что у нас есть наш мирный Газпром, и мы трубу нашего
  > мирного газопровода воткнем полякам в то же место, что и украинцам.
  > А весной 2010-го в Кремле резко поняли, что сланцевый газ покончил с
  > мирным газопроводом и что, если не принять мер, то, возможно, это
  > Польша будет экспортировать газ в Европу. И что руководство Польши
  > надо срочно переманивать на свою сторону, потому что вопрос о добыче
  > сланцевого газа в Польше – разумеется, политический и очень сильно
  > зависит от того, какая партия выиграет следующие выборы.
  > <> Леха Качиньского, ярого националиста,
  > популиста, антикоммуниста, человека, для которого Катынь — его личная
  > боль и который каждую годовщину лично приезжает в Катынь с частным
  > визитом. Или <> Дональда Туска, рационального
  > прагматика, который готов дружить со всеми, кроме, разумеется,
  > президента Качиньского — потому что эти двое друг с другом даже не
  > разговаривают.
  > И за три дня до дня памяти жертв Катыни два премьера – Путин и Туск –
  > поехали в Катынь. Они приехали специально за три дня, чтобы не
  > приглашать президента Качиньского и иметь возможность его опередить.
  > Техническая часть.
  > Таким образом Изначально руководством России задача ставилась простая
  > – сорвать мероприятие в Катыни. А для этого надо было не допустить
  > Качиньского до места, заставить его самолет приземлиться в любом
  > другом месте, откуда он не смог бы добраться вовремя. Убивать поляков
  > никто не собирался. Во всех СМИ активно муссируется, как диспетчеры
  > предлагали полякам лететь в Минск еще куда-то. Но полякам и в этот раз
  > надо было опять в Смоленск.
  > Для того, чтобы сорвать посадку применили простой прием – поставили
  > фальшивый радиомаяк, который отклонял сильно самолет при посадке. Все
  > просто, как рисунок дикаря, самолет начинает заход на посадку, идет по
  > глиссаде но летчик после снижения зрительно видит, что промахивается,
  > набирает высоту и уходит на второй круг, начинаются переговоры с
  > диспетчерами, тем делают вид, что ничего не знают, второй, третий
  > заход, результат тот же, самолет уходит на запасной аэродром, все
  > мероприятие отменяется.
  > Но этому помешал туман. Зайдя по фальшивому маяку мимо взлетной
  > полосы, самолет слишком потерял высоту и летчик поздно увидел, куда
  > его привели. Самолет задел верхушки деревьев и разбился.
  > За секунды до катастрофы самолет уже находился метров на 20-30 ниже
  > полосы, там низина перед аэродромом
  > (http://www.radioscanner.ru/uploader/2010/smolensk2.gif).
  > Землю увидели, но не под собой, а перед собой. Метров через 300, перед
  > БПРМ, начали валить небольшие деревья, потом ударились о большое и
  > оторвали кусок левого крыла. Все это время они шли с набором высоты,
  > почти параллельно склону.
  > Здесь схема:
  > http://picasaweb.google.ru/Amlmtr/MWzNe … 5184606402
  >
  > http://img695.imageshack.us/i/smolenskcrashsite2.jpg/
  >
  > Обратите внимание на курс самолета. Все СМИ тщательно скрывают этот
  > факт, напирая на потерю высоты.
  >
  > Фальшивый радиомаяк выглядит так
  > http://6724.ru.all-biz.info/cat.php?oid=172788
  >
  > А еще надо вспомнить, что в тот трагический день на аэродром Северный
  > садились три самолета. Первый, ЯК-40 с журналистами благополучно
  > приземлился за 45 минут до аварии, за ним появился загадочный ИЛ-76,
  > принадлежащий ВВС, который сделал четыре круга над аэродромом и
  > улетел. Официально, сказали, что он не смог совершить посадку. На
  > самом деле, как теперь ясно, именно на этом самолете проверялась схема
  > фальшивого посадочного радиомаяка. Убедившись, что все готово к
  > провокации, Ил улетел.”
  > Но самое главное. Аэродром <> вообще не сертифицирован для
  > полетов иностранных воздушных судов. Это легко проверить. Аэродром
  > имеет код ИКАО, но не имеет кода ИАТА. Поэтому разрешение на посадку
  > на этом аэродроме (согласование полета) было выдано в нарушение всех
  > установленных российских и международных правил. Не хочу в суд,
  > поэтому сами догадайтесь, руководство какого уровня дало разрешение на
  > этот полет. Это собственно и ответ на вопрос <> Посадка
  > самолета на несертифицированный аэродром возможна лишь в одном случае
  > – аварийном. Во всех остальных случаях это абсолютно запрещено. А уж
  > сажать на российский военный аэродром ВОЕННЫЙ борт чужого государства…
  > Эпилог.
  > „Поляки были расстреляны из мести”, – накануне сказал Путин. И то, КАК
  > он это сказал, заставило меня присесть в кресло. Это был ШОК – то, КАК
  > он это сказал. Через три дня всё стало на свои места – самолёт
  > Качиньского.
  > Мера цинизма руководства ПОРАЖАЕТ.

 21. grześ Says:

  Lagriffe. dzięki, ale gdzie ja to zrozumiem?

  I dużo 🙂

  Łotr Press wrzucił cię do spamu, ale już zatwierdziłem, by każdy mógł sobie poczytać.

  pzdr

 22. lagriffe Says:

  wrzuciłem raz, te teorie spiskowa a tu sie nie pojawiło. T se mysle, cos nie tak zroblem, jako debil komputerowy i sru drugi go raz. No i masz babo placek.

 23. Аварии Says:

  Пасибо за материалы!
  Respect tecumseh27.wordpress.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: